Jak už název vypovídá, film se celý točí kolem hledání Spocka – postavy, která zemře na konci předchozího Khanova hněvu. Spock je napůl člověk, napůl Vulkánec a Vulkánci mají nesmrtelnou duši, živoucí esenci – katru. Bohužel se Spockovo tělo ale nalézá na Genesis, planetě v karanténě a je tedy nutné ho odtud zachránit.
Natočení celého filmu o vzkříšení postavy, kterou tvůrci na konci předchozího filmu zabili, je trochu přehnané. Na druhou stranu, pokud si to nějaká postava Star Treku zaslouží, je to právě Spock, jedna z nejdůležitějších postav celého příběhu i následujících dílů. Bohužel film trochu pokulhává a moc se toho v něm neděje. Nemohli ho prostě vzkřísit na začátku a spojit film třeba s dalším dílem? Nejvíc paradoxní mi na tom přijde fakt, že režisérem je právě Spockův představitel Leonard Nimoy – jako když muž zrežíruje celovečerní film, jen aby mohl na plátno vrátit svou postavu…
Pátrání po Spockovi začíná sestřihem scén s předešlého filmu, což uvede do děje i diváka, který předchozí film neviděl. Tento tah tvůrců velmi ocení každý, kdo se k filmu dostává po dlouhé době – třeba po 30 letech od jeho natočení.
Ačkoliv je William Shatner velmi dobrý a uznávaný herec, hlavně na začátku filmu je naprosto nepřesvědčivý. Truchlí po příteli, přijímá částečnou vinu za jeho smrt, snaží se zachovat jeho památku, ale tváří se stále stejně, jakoby ho role ani nebavila. To, co zrovna cítí, divákovi více méně ukazuje pouze skvělá hudba od Jamese Hornera (dělal ji i k předchozímu filmu Khanuv hněv). Ta celkově dost zachraňuje film a přidává mu aspoň nějaké emoce.
Nemůžu si pomoct, ale do role velitele klingonů Kruga mi Christopher Lloyd absolutně nesedí. Kdykoliv se snaží tvářit výhružně a nadřazeně, vybaví se mi jen ty vykulené oči profesora Emmetta Browna z Návratu do budoucnosti, ačkoliv tento byl natočen až rok po Star Treku. Lloydovi maska nesedí a nepůsobí věrohodně. Přesto je klingonská část filmu zajímavější, než dějová linka s hledáním Spocka. Obzvlášť zničení lodi s Krugovou milovanou Valkris je úžaná scéna vypovídající o hodnotách a pravidlech klingonů.
Star Trek III: Pátrání po Spockovi začala americká kina promítat 1. června 1984 a během prvního víkendu vydělal 16 milionů dolarů, čímž překonal legendární snímek Indiana Jones a chrám zkázy uvedený do kin o týden dříve. Je to třetí film v pořadí, který vznikl na motivy Star Trek – předchozími jsou: Star Trek: Film (1979), Star Trek II: Khanův hněv (1982).
Photo © Paramount Pictures
Části seriálu: STAR TREK
- STAR TREK: PRVNÍ KONTAKT
- STAR TREK: VZPOURA
- STAR TREK: DO TEMNOTY
- STAR TREK: DO TEMNOTY: Vesmír: Tváří v tvář temnotě
- Star Trek: Do temnoty: 90%
- STAR TREK: DO TEMNOTY:Zpět na kapitánském můstku: Posádka se znovu schází
- STAR TREK: DO TEMNOTY:Nezakrytá Nemesis
- STAR TREK: DO TEMNOTY: Dospívání Enterprise
- Star Trek: Picard - Jean-Luc Picard se vrací
- Star Trek - druhá nastartovaná série J.J. Abramse
- Star Trek: Do neznáma - možná poslední film s novou posádkou
- Star Trek - Film z roku 1979 - 100 %
- Star Trek II: Khanův hněv - 95 %
- Star Trek III: Pátrání po Spockovi
- Star Trek IV: Cesta domů
- Star Trek V: Nejzazší hranice
- Star Trek VI: Neobjevená země
- Star Trek VII: Generace
- Star Trek: Picard The Star Gazer & Penance (S02E01-S02E02)
- Star Trek: Picard - Season 1
- Star Trek: Picard - Season 2
- Navracím se ke kořenům: Můj pohled na původní Star Trek film a setkání s posádkou kapitána Kirka
- Star Trek: Nemesis - Poslední mise kapitána Picarda
Nejnovější komentáře