RECENZE – OSUDNÉ SVĚDECTVÍ

rp 136896 Kniha Bryndza Osudne Svedectvi Grada 350 0 fit.jpgrp 136896 Kniha Bryndza Osudne Svedectvi Grada 350 0 fit.jpg
Načítám počet zob­ra­ze­ní...

Autor:

Robert Bryndza
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydá­ní v ČR: 2022
Počet stran: 384
Vazba: pev­ná / váza­ná
ISBN: 978-80-271-3689-6
Anotace:
Detektiv Erika Fosterová se během večer­ní pro­cház­ky v oko­lí své­ho nové­ho domu v Blackheath oci­tá na mís­tě činu. Brutálně zavraž­dě­ná žena je Vicky Clarkeová, kte­rá měla svůj vlast­ní pod­cast o sku­teč­ných zlo­či­nech.

Poté co se Erika při­po­jí k vyšet­řo­vá­ní pří­pa­du, zjis­tí, že Vicky pra­co­va­la na nové epi­zo­dě pod­cas­tu o sexu­ál­ním pre­dá­to­ro­vi, kte­rý loví mla­dé stu­dent­ky v oko­lí již­ní­ho Londýna, a než se v hlu­bo­ké noci vlou­pá k nim domů, dlou­ho je sle­du­je.  Jakmile Erika zjis­tí, že všech­ny Vickyiny poznám­ky a zvu­ko­vé nahráv­ky z její­ho bytu v době její vraž­dy zmi­ze­ly, začí­ná jí být jas­né, že Vicky byla jen krok od odha­le­ní útoč­ní­ka, jenž ji zavraž­dil pro­to, aby nebyl odha­len a dopa­den.

Pak ale při­jde šok a Erika musí pře­hod­no­tit vše, co si do té doby o Vicky mys­le­la a vědě­la. A s ome­ze­ným množ­stvím indi­cií a téměř žád­ný­mi důka­zy musí najít vra­ha, než ude­ří zno­vu.
Erika se pře­stě­ho­va­la do nové­ho domu, kte­rý je tedy v zou­fa­lém sta­vu, potře­bo­val by řád­nou rekon­struk­ci jako sůl. Ale byd­let musí, a vlast­ně se tam vůbec necí­tí špat­ně v té své vik­to­ri­án­ské „pev­nos­ti“ na roz­pad­nu­tí.

Jistého veče­ra, když si zašla kou­pit do blíz­ké­ho bis­tra veče­ři, zaslech­la ces­tou zpět z jed­no­ho domu výkřik. Uvnitř našla vydě­še­nou ženu a dal­ší mla­dou ženu bru­tál­ně zavraž­dě­nou. Začíná se roz­jíž­dět vyšet­řo­vá­ní. Vypadá to, že oběť natá­če­la pod­cas­ty o sexu­ál­ních zlo­či­nech, pácha­ných na mla­dých stu­dent­kách. Odhalila snad pacha­te­le a sta­la se tak nepo­ho­dl­nou?
Na dal­ší díl s Erikou Fosterovou jsem se moc těši­la. Přece jen mě její posta­va baví víc než hrdin­ka dru­hé série Kate Marshall. Autor si se čte­ná­řem pěk­ně pohrá­vá a zavá­dí ho úmy­sl­ně na myl­né sto­py. V pří­bě­hu se obje­vu­jí růz­né pode­zře­lé oso­by, to co před chví­lí pla­ti­lo jako fakt, se s dal­ší kapi­to­lou roz­pad­ne jako dome­ček z karet, a vy si vždy na chví­li může­te mys­let, že už jste pře­ce jen mož­ná káp­li na pacha­te­le. Ale kde­pak, pří­běh je zapekli­tě zamo­ta­ný.
Já jsem si kni­hu opět uži­la jako všech­ny pře­de­šlé díly a můžu ji všem fanouškům Eriky Fosterové jedi­ně dopo­ru­čit. A dou­fám, že na dal­ší pokra­čo­vá­ní nebu­de­me čekat tak dlou­ho jako na Osudné svě­dec­tví.

O auto­ro­vi:

Robert Bryndza (* 1979, Lowestoft) je brit­ský spi­so­va­tel a sce­náris­ta žijí­cí na Slovensku. Je zná­mý jako autor detek­ti­vek, ovšem v jeho čin­nos­ti lze najít i sérii roman­tic­kých kome­dií.
Začal psát ve svých tři­nác­ti letech, kdy mu rodi­če k váno­cům kou­pi­li psa­cí stroj. Vystudoval ale herec­tví na Guilford School of Acting v Londýně, ve kte­rém ale poz­dě­ji nena­šel uplat­ně­ní, a tak si vyzkou­šel napsat diva­del­ní hru s názvem Branko & Branka. Jelikož v roce 2007 uspě­la na diva­del­ním fes­ti­va­lu v Edinburghu, roz­ho­dl se psa­ní věno­vat pro­fe­si­o­nál­ně. Než se mu ale poda­ři­lo se svý­mi díly pro­ra­zit, půso­bil jako herec v Los Angeles, kde poznal své­ho sou­čas­né­ho man­že­la, Slováka Jána Bryndzu, kte­rý pra­co­val jako vizá­žis­ta u fil­mu a jehož pří­jme­ní při­jal.
První auto­ro­va kni­ha E-maily Coco Pinchardové vyšla v roce 2013; jed­ná se o roman­tic­kou kome­dii, kte­rá měla čty­ři pokra­čo­vá­ní. S Jánem Bryndzou napsal sati­ru na život v Hollywoodu, kte­rou pojme­no­val Mrcha Hollywood. V tom­to díle čer­pa­li ze svých zážit­ků z poby­tu na tom­to mís­tě, zejmé­na ze svých pra­cov­ních pozic her­ce a vizá­žis­ty. Později, zno­vu sám, sepsal ješ­tě jeden roman­tic­ký román Ten pra­vý a ta pra­vá.
Přestože se svý­mi díly s roman­tic­kým náde­chem dostal do pově­do­mí čte­ná­řů, jeho snem bylo vydat thriller s hlav­ní posta­vou detek­ti­va šéfin­spek­to­ra Eriky Fosterové. To se poda­ři­lo v roce 2016, kdy vyšel prv­ní titul Dívka v ledu. Toho se za dva roky pro­da­ly více než 2 mili­o­ny výtis­ků a mimo jiné byl ozna­čen jako The Wall Street Journal nebo USA Today best­seller a prá­va byla pro­dá­na do dva­ce­ti deví­ti jazy­ků. I pokra­čo­vá­ní Noční lov, Temné hlu­bi­ny, Do posled­ní­ho dechu, Chladnokrevně a Smrtící taj­nos­ti se drží na před­ních příč­kách pro­dá­va­ných knih. V těch­to dílech autor čas­to čer­pá ze svých zku­še­nos­tí. Například pří­běh kni­hy Noční lov je inspi­ro­ván sku­teč­nos­tí a ode­hrá­vá se v mís­tech Londýna, ve kte­rých autor žil přes deset let. Zajímavostí pak je, že hlav­ní posta­va sice žije ve Velké Británii, ale má slo­ven­ské koře­ny. Detektivky Roberta Bryndzy vydá­vá v češ­ti­ně nakla­da­tel­ství Grada Publishing, a.s. pod znač­kou Cosmopolis.
Hodnocení: 85%
Za poskyt­nu­tí recenz­ní­ho výtis­ku děku­ji nakla­da­tel­ství Cosmopolis. Knihu může­te zakou­pit zde.
Magické rostliny sdílejí pohádkový text a poetické obrázky
8. září 2025Magické rostliny sdílejí pohádkový text a poetické obrázkyAutorka ušla dlouhou cestu, než vytvořila tyto karty. Jsou zázračné, pozitivní a spojují moderní vědu i tradiční bylinkovou medicínu a čarodějnictví. Irsko je země protkaná mýtickými bytostmi a tradicemi. V jejím přístupu k bylinkám, ale také v našem přístupu…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Mušlenčiny léčivé příběhy – Třináctá komnata
7. září 2025Mušlenčiny léčivé příběhy – Třináctá komnataZnáte Mušlenku? Řešíte s dětmi různé výchovné problémy a nevíte, jak se k tomu postavit? Kniha s názvem Mušlenčiny léčivé příběhy – Třináctá komnata vás opět přenese do kouzelného světa této úžasné víly a pomůže vám…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Dominantní druh
31. srpna 2025Dominantní druhPokud máte rádi příběhy lehce laděné humoristickou satirou, kde je v sázce záchrana celého světa, tak si určitě nenechte ujít knihu "Dominantní druh" od autora Martina Koláčka. Ústřední postavou je Kozlov, jež moc rozumem neoplývá a…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Za vůní levandule
28. srpna 2025Za vůní levanduleV knize "Za vůní levandule" od autorky Radky Lacinové se můžete těšit na velmi silný příběh ženy, jež část svého života strávila po boku muže závislého na alkoholu, a hlavně její nezdolné vůli bojovat s jeho…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Alpské příběhy aneb Duchové z Campodolcina
27. srpna 2025Alpské příběhy aneb Duchové z CampodolcinaPokud milujete tajemné příběhy na motivy starodávných legend prosycené magií spolu se stařičkým odkazem našich dávných předků, a to vše zasazené do prostředí úchvatných vysokohorských vesniček italských Alp, určitě sáhněte po knize "Alpské příběhy aneb Duchové…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Co z nás zbylo?
25. srpna 2025Co z nás zbylo?O tom, že žádný vztah není černobílý a každý má právo na druhou šanci, a ne vždycky lze poručit svému srdci a řídit se jen zdravým rozumem, tak o tom je kniha "Co z nás zbylo?"…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Péťa na vesnici-7.díl Péťových příhod
24. srpna 2025Péťa na vesnici-7.díl Péťových příhodPracujete s dětmi s odlišným mateřských jazykem, či opožděným vývojem řeči? Hledáte pro své děti knihu, která je krásně rozmluví? Věřte, že tato publikace bude rozhodně ta pravá. Jedná se o již sedmý díl ze série…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Odhalená intimita – na co jsme se báli zeptat
23. srpna 2025Odhalená intimita – na co jsme se báli zeptatDoc. MUDr. Luděk Fiala, Ph.D., MBA je autorem více než pětasedmdesáti českých i zahraničních odborných publikací zabývajících se traumaty, stresem i sexuálními poruchami. V této poutavé knize, vydané v roce 2025, mapuje nejzajímavější jevy ohledně své…Vydáno v rubrice: Recenze knih
VRAŽDA V PŘEDSTIHU
20. srpna 2025VRAŽDA V PŘEDSTIHUMáte-li zálusk na příjemnou oddechovou detektivku se skvěle promyšlenou zápletkou, jež v klidu plyne k vyústění děje, určitě sáhněte po knize "Vražda v předstihu" od autora Václava Bešťáka. Samotný příběh začíná v okamžiku vloupání se do…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Teta
17. srpna 2025Teta„Vaše teta zemřela.“ „Moje teta?“ „Colette Semptembrová. Jsem tady s hasiči. Právě jsme našli v ulici des Frendins číslo devatenáct tělo. Vypadá to, že zemřela ve spánku. Převezeme ostatky do institutu soudního lékařství, aby to potvrdili.“…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře