Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Ženská na vrcholu – Recenze – 10%

Ženská na vrcholu – Recenze – 10%

A085C009 181218 R21X sklenicky 1
A085C009 181218 R21X sklenicky 1
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 1,00 z 5)
Loading...
Český sní­mek Ženská na vrcho­lu půso­bí jako výsle­dek poma­te­né­ho poku­su o nato­če­ní fil­mu s narych­lo spatla­ným scé­ná­řem a s nulo­vým dějem a jeho násled­né­ho pro­tla­če­ní do kin s nápi­sem „zim­ní roman­tic­ká kome­die“ na pla­ká­tu, přes­to­že neob­sa­hu­je téměř žád­ný humor (a pou­ze sto­po­vé množ­ství roman­ti­ky). Jako náhod­ný sle­pe­nec scén, kte­rý exis­tu­je jen kvů­li pro­du­cent­ské­mu zámě­ru shráb­nout pro­du­cent­ský hono­rář, svézt se na úspě­chu nedáv­ných zim­ních kome­dií Padesátka a Špindl a uspo­ko­jit niko­li divá­ky, nýbrž pře­de­vším fil­mo­vé spon­zo­ry (nejen hor­ské rezor­ty a lyžař­ská cen­t­ra, ale tře­ba i nejme­no­va­nou praž­skou kli­ni­ku plas­tic­ké chi­rur­gie – hádej­te, kde kvů­li tomu pra­cu­je teta hlav­ní hrdin­ky).
 
Ženská na vrcholu – Recenze
Zdroj fotek: bioscop.cz

Producentkou, reži­sér­kou i sce­nárist­kou fil­mu Ženská na vrcho­lu je fil­mař­ka Lenka Kny (na scé­ná­ři spo­lu­pra­co­va­la s tele­viz­ní sce­nárist­kou Hanou Cielovou). Ta po svém roz­po­ru­pl­ném celo­ve­čer­ním debu­tu Stínu neu­te­češ(2009) nato­či­la vánoč­ní roman­tic­kou kome­dii Přijde letos Ježíšek? (2013) – kte­rá je s výjim­kou Vánočního kame­ňá­ku s pře­hle­dem nej­hor­ším pore­vo­luč­ním čes­kým fil­mem s vánoč­ní tema­ti­kou – a teď tohle. Ženská na krku je po všech tvůr­čích i řeme­sl­ných strán­kách straš­li­vě líná, nená­pa­di­tá a zkrát­ka nepo­ve­de­ná (a kro­mě pár izo­lo­va­ných drob­nos­tí ani dost div­ná či bizar­ní na to, aby se díky tomu sta­la aspoň tro­chu zábav­nou).
Hlavní hrdin­ka Helena (Anna Polívková) je matka-samoživitelka a maji­tel­ka praž­ské vegan­ské bio-kavárny, kte­ré se týden před Vánoci ozve po něko­li­ka letech její býva­lý muž (a otec její­ho zhru­ba dese­ti­le­té­ho syna), že se sta­ví, aby s nimi osla­vil Štědrý den – načež se Helena roz­hod­ne před ním utéct a odje­de i se synem na týden do Tater. Až na recep­ci pětihvěz­dič­ko­vé­ho hote­lu se však zjis­tí, že udě­la­la chy­bu v rezer­va­ci (což je prak­tic­ky oko­pí­ro­vá­no z fil­mu Špindl), a pro­to­že ani v tom­to ani v žád­ném dal­ším hote­lu již není ani jed­no vol­né mís­to, vez­me za vděk náhrad­ním uby­to­vá­ním ve sta­ré sta­ni­ci s vysí­la­čem na vrcho­lu hory, kde dělá správ­ce člen hor­ské služ­by Richard (Martin Dejdar).
Ženská na vrcholu – Recenze

Mohlo by se tudíž zdát, že film vyždí­má ale­spoň něja­ký humor z ono­ho pro­va­ře­né­ho moti­vu kon­fron­ta­ce mezi ženou z měs­ta, kte­rá neu­mí sama zato­pit v kam­nech a vyža­du­je den­ní pří­sun čer­stvé zele­ni­ny, s hor­ským nerud­ným samo­ros­tem, jemuž ke štěs­tí sta­čí pivo a bůček s chle­bem, leč i v tom­to smě­ru sní­mek zkla­má­vá. Nabízí totiž jen pře­hlíd­ku žen­ských a muž­ských ste­re­o­ty­pů, kte­rá je však od jaké­ho­ko­li humo­ru zce­la oproš­tě­na – a za kome­di­ál­ní vrchol v ní lze tudíž pova­žo­vat leda tak scé­nu, v níž Helena ohr­ne nos nad paš­ti­kou z kon­zer­vy a jde si radě­ji vyhra­bat ze sně­hu pár lišej­ní­ků. Do toho film urá­ží Pražáky (nadá­vá se na ně, kdy­ko­li je pří­le­ži­tost) i vega­ny (hlav­ní hrdin­ka je ztvár­ně­na jako bio­te­ro­rist­ka, kte­rá ako­rát kaž­dé­mu cpe celer a cizr­nu, ale sama se při­tom pota­jí ládu­je sla­ni­nou a slast­ně u toho vzdychá).
Samozřejmě dojde k tomu, že Helena se nako­nec pro­vi­zor­ní­mu byd­le­ní při­způ­so­bí, Richard uká­že pod slup­kou drs­né­ho hora­la své cit­li­vé nit­ro a oba se začnou sbli­žo­vat a nachá­zet k sobě vzá­jem­né city, přes­to­že jsou kaž­dý z úpl­ně jiné pla­ne­ty a nee­xis­tu­je jedi­ný důvod, proč by spo­lu měli skon­čit. Kromě toho, že se to sce­náris­tům hodi­lo do krá­mu a že jedi­nou alter­na­ti­vou pro spá­ro­vá­ní Heleny s něja­kým mužem byla už ako­rát posta­va Richardova bra­t­ra (Marek Němec), kte­rý je ale vykres­len coby suk­nič­kář, kte­rý ženy balí tím způ­so­bem, že jim bez vyzvá­ní vtrh­ne do kou­pel­ny s alko­ho­lem v ruce a začne se navzdo­ry jejich pro­tes­tům cpát k nim do vany. Helena a Richard si tu ces­tu k sobě navíc nena­jdou postup­ně, ale prak­tic­ky ze scé­ny na scé­nu (zjev­ně boha­tě sta­čí, aby Martin Dejdar udě­lal smut­né psí oči a tesk­ně zahrál na saxo­fon a kaž­dá žena hned zvlh­ne).
Ženská na vrcholu – Recenze

Události na horách (dost repe­ti­tiv­ní, před­ví­da­tel­né a téměř bez­ob­saž­né) jsou navíc pro­klá­dá­ny udá­lost­mi v Praze (ten­to­krát již zce­la bez­ob­saž­ný­mi), v nichž sle­du­je­me rodi­če hlav­ní hrdin­ky (Jana Preissová a Bolek Polívka), při­čemž mamin­ka trvá na tom, že muse­jí jet za Helenou na ty hory taky (pro­to­že rodi­na má být na Vánoce pohro­ma­dě), zatím­co tatí­nek chce dopřát dce­ři tro­chu sou­kro­mí a man­žel­čin záměr impro­vi­zo­va­ně sabo­tu­je (namís­to rozum­né domlu­vy). Do toho při­zvu­ku­je zmí­ně­ná (a pro děj zby­teč­ná) posta­va tety (Jana Krausová) a ješ­tě zby­teč­něj­ší posta­va bláz­na pro­puš­tě­né­ho z psy­chi­at­ric­ké léčeb­ny, kte­rý je ve fil­mu pří­to­men výhrad­ně jen kvů­li tomu, aby se tvá­řil dement­ně a vypla­zo­vat jazyk.
Jediné sla­boun­ké názna­ky humo­ru tak lze v Ženské na vrcho­lu dete­ko­vat pou­ze ve dvou krko­lom­ných hláš­kách Bolka Polívky, zhru­ba třech jíz­li­vých Dejdarových poznám­kách a pak ve scé­ně, v níž si čle­no­vé hor­ské služ­by vyprá­vě­jí u obě­da anekdo­ty (což je asi ten nej­lí­něj­ší způ­sob, jak dostat do kome­die vti­py). Řemeslné aspek­ty fil­mu, jako jsou režie, kame­ra, střih či pou­ži­tí hud­by a pís­ni­ček, jsou do jed­no­ho ostud­né (pár zábě­rů na zasně­že­né hory ujde, ale to je tak všech­no). Herecké výko­ny nemá cenu hod­no­tit, pro­to­že her­ci se zjev­ně ako­rát sna­ži­li dělat to, co se po nich chtě­lo, a nevy­pa­dat u toho trap­ně víc, než bylo nezbyt­ně nut­né (což byl mís­ty, tře­ba když dosta­li za úkol plá­cat se ve sně­hu a před­vá­dět lach­ta­ny, pře­dem pro­hra­ný boj). Film nemá žád­nou pev­nou struk­tu­ru, takřka žád­nou záplet­ku, nemá ani posta­vy, u nichž by ten narych­lo spích­nu­tý šťast­ný konec půso­bil věro­hod­ně.
Při bolest­ném sle­do­vá­ní Ženské na vrcho­lu se tak nejde ubrá­nit poci­tu, že člo­věk namís­to zim­ní roman­tic­ké kome­die sle­du­je nevtip­ný a nezá­bav­ný pod­vod na divá­ky, jehož tvůr­cům buď na jeho kva­li­tě vůbec nezá­le­že­lo, nebo tře­ba i zále­že­lo, leč jejich tvůr­čí, fil­mař­ské a vypra­věč­ské schop­nos­ti na víc nesta­či­ly. Jedno hor­ší než dru­hé.


Podívejte se na hodnocení Ženská na vrcholu na Kinoboxu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ubohost!

Včera jsem tu ubo­host viděl a nezá­vi­dím hercům,že se k tomu propůjčili,i když za peníze,film bez poen­ty a zámě­ru poba­vit!

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

1
0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,37770 s | počet dotazů: 265 | paměť: 71592 KB. | 26.06.2024 - 20:26:01