Kritiky.cz > Knihy k maturitě > Další zápisky starého prasáka

Další zápisky starého prasáka

Zapisky
Zapisky
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

„Zjistil jsem, že když už se nedá utr­pe­ní vydr­žet, dají se dělat jen tři věci – opít se, zabít se nebo se smát. se oby­čej­ně opí­jím a směju.“ (stra­na 48)

Originální název: More Notes of a Dirty old Man
Autor: Charles Bukowski
206 stran
Nakladatelství Argo
Rok vydá­ní (ČR) 2013, Rok vydá­ní ori­gi­nál 1994
Překlad: Robert Hýsek, Ladislav Nagy, Martin Svoboda
ISBN: 978-80-257-0830

Pár slov o auto­ro­vi: Americký autor půvo­dem z Německa. Během živo­ta se aktiv­ně věno­val tomu, o čem psal – pití, sáze­ní na dosti­ho­vé koně a žen­ským. Řadí se do Beat gene­rati­on, avšak pou­te život­ním sty­lem a tím, jak psal – jinam s nimi neměl nic spo­leč­né­ho. I přes jeho život­ní styl se dožil vyso­ké­ho věku a dožil se 74 let.

Obsah: Další zápis­ky staré­ho pra­sá­ka jsou sou­bo­rem pří­bě­hů, kte­ré Bukowski pub­li­ko­val v novi­no­vých sloup­cích. Kniha se sklá­dá z drs­ných his­to­rek z dosti­hů, věze­ní, barů a zají­ma­vých a mož­ná až filo­zo­fic­kých úvah. Nesmí zde chy­bět ani plno ero­ti­ky, humo­ru, vul­ga­ri­ty a nad­sáz­ky.

První dojmy: Už od začát­ku hned pozná­te, že čte­te Bukowského. Nijak se kni­ha neli­ší od jeho jiné tvor­by. Už na prv­ních strán­kách pocí­tí­te, pro něj zná­mou vul­ga­ri­tu, humor i jakousi stís­ně­nost. Rozhodně začá­tek evo­ku­je tou­hu pokra­čo­vat v čet­bě.

Popis hlav­ních postav: Henry Chinaski (Charles Bukowski) – Jde o alte­re­go samot­né­ho auto­ra a občas posta­vu neskry­tě nazý­vá svým vlast­ním jmé­nem. Možná prá­vě pro­to, je posta­va tak sku­teč­ná. Jednoduše máte pocit, že hlav­ní posta­va je váš sta­rý zná­mý.

Cílová sku­pi­na: Kniha roz­hod­ně není pro kaž­dé­ho. Styl psa­ní je poně­kud své­ráz­ný a tvor­ba Bukowského je veli­ce kon­tro­verz­ní. Jsem si jis­tá, že kni­ha nemá nějak popsa­tel­nou cílo­vou sku­pi­nu. Knihu musí­te sami zku­sit, ale jest­li vás jeho dílo zaujme, bude­te milo­vat všech­ny jeho kni­hy.

„ČLOVĚK MUSÍ ABSOLVOVAT TAK STRAŠNOU SPOUSTU KOKOTIN, ŽE MU PAK NEZBEJVÁ ČAS, ABY DĚLAL NĚCO, CO KOKOTSKÝ NENÍ.“ (stra­na 21)

Proč jsem kni­hu zača­la číst? Knihu jsem zača­la číst, pro­to­že Bukowského mám vel­mi ráda a pře­čet­la jsem už vět­ši­nu jeho knih. Ale ruku na srd­ce, název kni­hy zaujme vět­ši­nu mla­dých čte­ná­řů.

Doporučila bych ji k matu­ri­tě? Proč? Pokud v matu­rit­ním sezna­mu máte kni­hy od Bukowského, tak bych rov­nou řek­la, ať nevá­há­te, jeli­kož se snad­no čte a koli­krát se u toho i zasmě­je­te (pokud vám neva­dí spros­tá slo­va a vul­ga­rismy), ale u téhle jsem doce­la na váž­kách. Jde o to, že o jed­not­li­vých pří­bě­zích se vám vždy bude mlu­vit hůře, než o jed­nom sou­vis­lém ději. Bukowského k matu­ri­tě roz­hod­ně dopo­ru­ču­ji, ale mož­ná kni­hu, kde bude pou­ze jeden pří­běh.

Je snad­né o kni­ze mlu­vit? Teď nava­zu­ji na před­cho­zí bod. Kniha je slo­že­ná z jed­not­li­vých pří­bě­hů a může se vám o ní mlu­vit o tro­chu hůře.

Je lehce zapa­ma­to­va­tel­ná a čti­vá? Styl psa­ní je sku­teč­ně vel­mi odleh­če­ný a strán­ky vám pod ruka­ma budou mizet ani nemrk­ne­te. Pokud vám styl psa­ní sed­ne, při­pou­tá vás ke kni­ze a už se neod­trh­ne­te.

Co kni­ha čte­ná­řo­vi může dát? I když se to tak nemu­sí zdát, v kni­ze se nachá­zí doce­la dost zají­ma­vých filo­zo­fic­kých úvah. Čtenář, kte­rý se rád zamýš­lí nad živo­tem, se během čte­ní pár­krát zasta­ví a někte­ré čás­ti urči­tě sto­jí za to.
Mimo jiné se v kni­ze nachá­ze­jí také věty, kte­ré napros­to přes­ně vysti­hu­jí spo­leč­nost, život a tak dále.

Co pře­kva­pi­lo? Opětovná suro­vost téhle kni­hy. Nikdy jsem ješ­tě nečet­la kni­hu (s výjim­kou jeho jiných knih), kte­rý by psal tak sku­teč­ně o živo­tě. O živo­tě tako­vém, jakým sku­teč­ně je.

Co zkla­ma­lo? Nedá se říct, že by mě něco vylo­že­ně zkla­ma­lo, byl to kla­sic­ký Bukowski a jeho styl psa­ní. Jenom se to neřa­dí mezi ty nej­ví­ce TOP kni­hy. Tím ale nechci říci, že je špat­ná. Jenom není tak dob­rý jako jeho stan­dart.

„ ‚Hele, fakt jsi v poho­dě?‘
‚Jo, piju víno a cítím bolest…‘ “ (stra­na 167)

Porovnání s jiný­mi kni­ha­mi od auto­ra: V porov­ná­ní s jeho jiný­mi kni­ha­mi je tahle slab­ší. Možná to bylo tím, že šlo pou­ze o pří­běhy. Například jeho kni­ha Ženy nebo Absence hrdi­ny, kde je děj sou­vis­lý je jed­no­duš­ší se do kni­hy vžít.

Popiš kni­hu 2 slo­vy: Vulgarita, život

Můj názor: Knihu jsem si nesku­teč­ně uži­la. Od začát­ku až do kon­ce. Každé jed­no slo­vo, co jsem pře­čet­la. Dočkala jsem se vše­ho, co jsem od kni­hy čeka­la. Zasmála jsem se, zamys­le­la jsem se, byla jsem zhnuse­ná.
Pro mě znám­kou kva­lit­ní­ho auto­ra není to, jak moc ori­gi­nál­ní je námět, krás­ná obál­ka nebo spous­tu podob­ných prv­ků. Pro mě je znám­ka dob­ré­ho auto­ra to, že při čte­ní tako­vých knih jsem schop­ná něco cítit. A u téhle kni­hy jsem toho cíti­la spous­tu. Ne vždy to byly pozi­tiv­ní emo­ce, ale důle­ži­té je, že byly.

Procentuální hod­no­ce­ní: 89%

„Je super, když se potká sebe­vrah se sebe­vra­hem (ide­ál­ní je, když je jeden muž­ské­ho a dru­há žen­ské­ho pohla­ví) a poví­da­jí si u paná­ka o svých zpac­ka­ných poku­sech a najed­nou jim to při­jde k smí­chu, je to fakt k popuká­ní, pro­to­že se váž­ně chtě­li zabít. Teď hra­je rádio, na stol­ku leží kra­bič­ka ciga­ret, pod noha­ma kobe­rec a život je sko­ro i fajn, aspoň na oka­mžik…“ (stra­na 144)


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Hamilton - Muzikál, který najdete na Disney+.8. července 2020 Hamilton - Muzikál, který najdete na Disney+. Tento muzikál pojednává o životě Alexandera Hamiltona (Lin-Manuel Miranda), imigranta z Karibiku a jednoho z otců zakladatelů USA a jeho setkání s dalšími legendárními osobnostmi jako […] Posted in Filmové recenze
  • Proč jíst mladý ječmen nebo spirulinu denně?14. ledna 2015 Proč jíst mladý ječmen nebo spirulinu denně? Co je vlastně spirulina? Spirulina je modrozelená řasa, kterou známe ve formě tablet nebo jemného prášku. Spirulina má vysoký obsah bílkovin, aminokyselin a vitamínů. Spirulina obsahuje […] Posted in Domácí rady
  • Tajemství bohyní na Žítkové: Cenné svědectví té doby6. března 2018 Tajemství bohyní na Žítkové: Cenné svědectví té doby Knihu Žítkovské bohyně jsem nedočetla. Skončila jsem u těch lesbických a sadistických scén a pak jen lehce sem tam dočetla ze zvědavosti ke konci knihy a no, řekněme budiž. Spisovatelka […] Posted in Recenze knih
  • Doomsday (2008) 18. září 2016 Doomsday (2008)  Mysleli si, že je smrtící virus skolil do jednoho, ale Skotové mají tuhý kořínek. Teď když je v ohrožení Londýn, vydává se za velkou zeď speciální jednotka, aby tam našla […] Posted in Horory
  • Daewoebi: Gwonryeok-ui Tansaeng4. května 2023 Daewoebi: Gwonryeok-ui Tansaeng Lee Won-Tae se v roce 2019 osvědčil vděčnou peckou Gangster, Policajt a Ďábel, která dostane i USA remake, takže každý jeho nový film je rozhodně očekávaný a tahle novinka, která […] Posted in Krátké recenze
  • The Glenarma Tapes16. dubna 2024 The Glenarma Tapes Ucházející Found footage odehrávající se v Irském lese. Je to tak trochu FF Purge, ovšem bez gore. Skupina přátel v lese narazí na nějakou sektu, která tam provádí zrovna rituál - lov, […] Posted in Krátké recenze
  • Paul McCartney - Egypt Station (2018)5. října 2018 Paul McCartney - Egypt Station (2018) Paul McCartney je taková živoucí encyklopedie populární hudby, jen těžko byste totiž hledali osobu, na níž by tato charakteristika seděla trefněji. Čas běží jako voda a populární […] Posted in Hudební recenze
  • Město bohů13. března 2009 Město bohů Brousek. Ostří nože. Vyděšená slepice. Příprava jídla. Nebohý pták se stává součástí menu. A jiné slepici se zatím podaří utéct. „Chyťte tu slepici“ zařve mladík a náhle se usměje. V jeho […] Posted in Filmové recenze
  • Rogue One: Star Wars Story - O TVŮRCÍCH21. prosince 2016 Rogue One: Star Wars Story - O TVŮRCÍCH FELICITY JONES (Jyn Erso) se divákům zapsala do povědomí zejména svou na Oscara, cenu BAFTA, cenu SAG a na Zlatý globus nominovanou rolí po boku Eddieho Redmaynea ve filmu Jamese Marshe […] Posted in Speciály
  • Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti - ZŮSTAT PODIVNÝM3. října 2016 Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti - ZŮSTAT PODIVNÝM             Zůstat podivným. Toto téma, nejen přijetí našich odlišností, ale hrdost na ně, zaujalo filmové tvůrce nejvíce. Je to dvojslovné vyjádření vize filmu, že  že být odlišný je […] Posted in Speciály
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,50546 s | počet dotazů: 254 | paměť: 72197 KB. | 20.05.2024 - 12:33:16