Letos se společnosti DC na filmových plátnech moc nedaří. V půlce března do kin zavítal film Shazam! Hněv bohů, nic nevydělal, divácky ani kriticky neuspěl, a zase z kin rychle zmizel. V červnu pak přiběhl Flash ve svém stejnojmenném prokletém filmu a stal se jedním z největších kasovních propadáků všech dob. A nyní tu máme novinku s název Blue Beetle, nízkorozpočtový snímek, který bul původně natočen rovnou pro streamovací službu HBO Max, a kterého si nakonec tvůrci troufli poslat do kin.
Blue Beetle má podle mě jeden (a v podstatě jediný) závažný problém - nepřináší absolutně nic nového, nic unikátního, nic neriskuje. A to je škoda, protože film má velice solidní základ a je zde na čem stavět, ale jeho příběh je bohužel velice jednoduchý a stokrát ohraný superhrdinský origin který nedělá nic, co bychom již předtím neviděli, a ani ty ohrané věci vlastně nezpracovává nijak zvlášť kreativně. Příběh směřuje přesně tam, kam čekáte, že bude směřovat, a pokus byste se během prvních patnácti minut pokusili předpovědět konec, je šance, že byste se naprosto trefili. A tohle všechno není vyloženě chyba, on ten produkt, který jsme dostali, vlastně sám o sobě funguje velice dobře, nijak neurazí, a pobaví, jen prostě kvůli tomu nemohu jít s hodnocením výše.
Ale jak již bylo řečeno, je zde také hodně věcí, které fungují skvěle. James Gunn se několikrát nechal slyšet, že představitel titulní role Xolo Maridueña se jako Blue Beetle vrátí i v jeho novém, rebootovaném DC univerzu, a já opravdu pevně doufám, že si to Gunn kvůli tragickým kasovním číslům nerozmyslí. Maridueña jakožto Jaime Reyes alias Blue Beetle je velice charismatický, okamžitě jsem si ho oblíbil, a bez problémů unesl celý film na zádech a dokázal, že je více než solidní herec. Postavu Jaimeho, jak jej známe z komiksů, ztvárnil vlastně perfektně. Navíc je příjemné, že zde konečně opět máme mladého dospělého superhrdinu, kterého hraje mladý dospělý herec (Xolovi je 22), a který není prezentován jako věčně otrávený, závislý na telefonu, a bez respektu ke starším. Je to prostě normální kluk (který je tedy navíc superhrdina), žádná karikatura napsaná dospělými, kteří nerozumí dětem. To mi v komiksovém žánru chybělo. Naposledy jsme to viděli v prvním Shazamovi, a to už je dávno.
Shazam! je celkově docela vhodné přirovnání, protože tyto dva filmy mají mnoho společného. Zaprvé mají dost podobný tón, jde o uvolněné akční komedie, které jsou někdy snad až trochu přestřelené, a které se ale nebojí zajít i do temnějších míst. A zadruhé mají podobná témata a příběhy - oba jsou to coming-of-age příběhy o mladém muži, který se proti své vůli stane superhrdinou a musí se adaptovat svému novému životu a zároveň jej balancovat s životem osobním. Oba snímky se také hodně zaměřují na rodinu, a naštěstí tu rodinná dynamika funguje excelentně. Jaime má velikou a milující rodinu. Velkou roli v příběhu má strýček Rudy v podání fantastického George Lopeze, a z okruhu Jaimeho rodiny jde také asi o nejzábavnější postavu filmu, vyrovnává se mu stad jenom Bábi. Jediná sestra Milagros pro mě trochu zaostávala, ne vyloženě kvůli hereckému výkonu Belissy Escobedo jako spíše kvúi tomu, jak byla postava napsaná.
A proti rodině Reyesů tu (částečně) stojí rodina Kordů, kterou reprezentují záporačka Victoria Kord, sestra bývalého Blue Beetla Teda Korda, zahraná Susan Sarandon a Jenny Kord, Tedova nešťastná dcera, kterou si zahrála Bruna Marquezine. Právě jejím výkonem jsem si v první polovině nebyl vůbec jistá, ale zhruba v polovině filmu, když konečně dostala více prostoru něco herecky dělat, mě přesvědčila, s Maridueñou měla výbornou chemii, než film skončil, byla jednou z mých oblíbených postav. To samé bohužel nemohu říct o Susan Sarandon, pro kterou zřejmě šlo a jednoduchý výdělek a tak do role nic moc nedala, a rozhodně také nepomohlo to, že její postava byla napsaná velice jednodimenzionálně. Zajímavějším záporákem byl nakonec Carapax v podání Raoula Maxe Trujilla.
Jak bylo zmíněno, film měl relativně nízký rozpočet v porovnání s ostatními komiksovými filmy z posledních let, a byl původně natočen pro televizní obrazovky, a je to na něm hodně vidět. Vizuální efekty tohoto filmu mají k dokonalosti daleko, a místy navíc i samotný způsob nasnímání působí jako televizní film a na filmovém plátně to zkrátka ne vždy vypadá dobře. Ovšem tohle mu dokážu z veliké části odpustit, protože prostě do kin plánovaný nebyl. A navíc, jen letos jsme viděli superhrdinské filmy s daleko většími rozpočty, které vypadaly ještě hůř. Bojové scény vypadají skvěle, a Beetlův oblek vypadá výborně (což je ovšem možná částečně pro to, že byl pomocí CGI vytvořen jen někdy, a v mnoha scénách je opravdový. Film má také skvělé tempo a ubíhá velice rychle, místo svých 120ti minut se zdá mít spíše tak 100, což je velice příjemné.
Blue Beetle je film, který se nepokouší o nic nového a nic neriskuje, kvůli čemuž pak v tomto ohledu mezi ostatními komiksovými filmy nijak nevynikne. Přesto je ale zábavný, nijak neurazí, stojí na perfektním obsazení a příjemných postavách, a nabízí skutečná a důležitá témata, solidní akci, a příběh, který je sice jednoduchý, ale funguje.
70 %
Nejnovější komentáře