Kritiky.cz > Fotbal > TOP 5: Které evropské stadiony navštívit kvůli atmosféře?

TOP 5: Které evropské stadiony navštívit kvůli atmosféře?

Camp Nou Barcelona europes biggest football stadium
Camp Nou Barcelona europes biggest football stadium
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Mít vlast­ní sta­di­on, na kte­rém hos­tí­te své sou­pe­ře, zna­me­ná ve sku­teč­nos­ti jen polo­vi­nu úspě­chu. Kvalitní sedač­ky, vyhří­va­ný tráv­ník, super­mo­der­ní osvět­le­ní ani sebe­lep­ší záze­mí pro hrá­če vám totiž oprav­do­vou výho­du domá­cího pro­stře­dí samo o sobě neob­sta­rá. Tím hlav­ním fak­to­rem, kte­rý prak­tic­ky při­chá­zí k „hoto­vé­mu“ a čas­to do jis­té míry závi­sí na všem výše zmí­ně­ném, jsou divá­ci, v lep­ším pří­pa­dě aktiv­ní fanouš­ci. Jednak jejich počet, ale zejmé­na pak orga­ni­zo­va­nost tzv. „kot­le“, tedy sek­to­ru s aktiv­ně pod­po­ru­jí­cí­mi pří­z­niv­ci, kte­ří na utká­ních nechá­va­jí své hla­siv­ky a trá­ví desít­ky hodin pře­dem tvor­bou pro­pra­co­va­ných cho­re­o­gra­fií, sklá­dá­ním nových popěv­ků a v posto­ji se svý­mi hrá­či drží v dob­rém, ale i zlém. Za kaž­dých okol­nos­tí.

Pojďme se spo­lu v násle­du­jí­cím pře­hle­du podí­vat na TOP 5 evrop­ských sta­di­o­nů, kde to při zápa­sech nej­ví­ce vře. Nutno podotknout, že čas­to bylo roz­ho­do­vá­ní o (ne)zařazení veli­ce těž­ké a samo­zřej­mě uzná­vá­me, že stej­ně jako v pří­pa­dě všech podob­ných srov­ná­ní a pořa­dí, i ten­to­krát veli­ce zále­ží i na sub­jek­tiv­ní strán­ce věci.

Signal Iduna Park proslavil 25tisícový kotel

Na prv­ní šta­ci se z tuzem­ské­ho pro­stře­dí nemu­sí­me vydat až tak dale­ko. Řeč je kon­krét­ně o 650 km od Prahy vzdá­le­ném Signal Iduna Parku – chcete-li dří­ve zva­ném Westfalenstadionu – kde svá domá­cí klá­ní hra­je Borussia Dortmund. Zde z čes­kých fot­ba­lis­tů v minu­los­ti zane­cha­li význam­nou sto­pu Jan Koller s Tomášem Rosickým.

Signal Iduna Park dis­po­nu­je kapa­ci­tou 83 000 divá­ků, což samo o sobě sli­bu­je skvě­lý záži­tek. Hlavní pří­či­nou popu­la­ri­ty seve­ro­ně­mec­ké aré­ny, kde je kaž­dým rokem po čas sezo­ny kolem 50-60 tisíc míst obsa­ze­no per­ma­nent­ní vstu­pen­kou (!), je pro­slu­lá Südtribune, tedy Jižní tri­bu­na.

Na tu se vejde 25 tisíc nej­ak­tiv­něj­ších fans, kte­ří se s pat­řič­nou váš­ní sta­ra­jí o sup­port svých miláč­ků v žlu­to­čer­ných dre­sech. Nehledě na to, že zrov­na v Dortmundu se ke zpě­vu cho­rá­lů veli­ce aktiv­ně při­dá­va­jí i ostat­ní tri­bu­ny, kte­ré umí domá­cí „ple­je­ry“ pořád­ně vybur­co­vat a dostat z nich byť posled­ní zbyt­ky sil. Stejným způ­so­bem to však domá­cí ocho­zy Signal Iduna Parku umí spo­čí­tat i nená­vi­dě­né­mu sou­pe­ři. S kli­dem mohu napsat, že napří­klad v kůži sto­pe­ra Matse Hummelse, kte­rý v létě 2016 přestou­pil z Dortmundu do Bayernu, bys­te při vzá­jem­ných utká­ních na dort­mund­ském sva­tostán­ku urči­tě být nechtě­li…

Společná chlouba AC a Interu: milánské San Siro

Jednu z nej­lep­ších atmo­sfér, kte­rou je na evrop­ském úze­mí při fot­ba­le nasát, nabí­zí bez­po­chy­by 80 tisí­co­vé San Siro, nachá­ze­jí­cí se v seve­ro­i­tal­ském Miláně. Stadion posky­tu­je domá­cí pro­stře­dí hned dvou tra­dič­ním cel­kům, a to AC a Interu, kde tak na jed­nom sta­di­o­nu síd­lí dva obrov­ští riva­lo­vé. Těžko si před­sta­vit, že by v čes­kých pod­mín­kách jeden sva­tostá­nek sdí­le­li účast­ní­ci der­by praž­ských „S“ – Slavia a Sparta – když před lety nefun­go­va­la ani dočas­né „spo­lubyd­le­ní“ prv­ně jme­no­va­né­ho cel­ku s Bohemians (Pozn.: V návaz­nos­ti na azyl Klokanů v Edenu vyhlá­si­li slá­vis­tič­tí ultras nekom­pro­mis­ní boj­kot domá­cích zápa­sů.)

Ať už na San Siru zrov­na hra­jí fot­ba­lis­té v mod­ro­čer­ných či čer­ve­no­čer­ných dre­sech, téměř vždy je vypro­dá­no a tri­bu­ny řád­ně – pro Itálii typic­ky – bou­ří. I pro­to se do nej­tra­dič­něj­ší ital­ské aré­ny, kte­rá na svě­tě sto­jí od roku 1926 a v sou­čas­né, mega­lo­man­ské podo­bě pak fun­gu­je od roku 1989, kaž­dý rok vypra­vu­jí dese­ti­ti­sí­ce a dese­ti­ti­sí­ce nejen čes­kých fot­ba­lo­vých fana­ti­ků. Hlasité cho­rá­ly, ale i pyro, vytr­ha­né sedač­ky a pou­lič­ní stře­ty. To je Itálie.

A jak to na San Siru vypa­dá tře­ba během ono­ho zmí­ně­né­ho Derby del­la Madonnina?

Do Anglie na Stamford Bridge

Anglie a Premier League, to je kapi­to­la sama pro sebe. Jedni brit­skou atmo­sfé­ru kolem zele­ných paži­tů ozna­ču­jí za ide­ál­ní pří­klad sluš­né, ale při­tom ohlu­šu­jí­cí atmo­sfé­ry, jiní ozna­ču­jí pub­li­kum na Old Trafford, Stamford Bridge, Emirates Stadium a dal­ších, ang­lic­kých sta­di­o­nech za ste­ril­ní, nevý­buš­né a nepři­ro­ze­ně potla­če­né.

Objektivně řeče­no, prav­du mají obě sku­pi­ny. Politická gar­ni­tu­ra po mno­ha­čet­ných prů­švi­zích z dru­hé polo­vi­ny minu­lé­ho sto­le­tí zakro­či­la a zača­la jaké­ko­liv nepří­stoj­nos­ti tvr­dě potí­rat. Odpálíte pyro­tech­ni­ku? Čeká na vás tvr­dý finanč­ní postih a zpra­vi­dla něko­li­ka­le­tý zákaz vstu­pu na fot­ba­lo­vé sta­di­o­ny. V hor­ší vari­an­tě tres­tu se navíc musí­te vždy v čase, kdy hra­je „váš“ celek, hlá­sit na oblast­ní poli­cej­ní sta­ni­ci.

I přes­to však v našem sezna­mu nej­lep­ších atmo­sfér nalez­ne koléb­ka fot­ba­lu zastou­pe­ní, a to díky Stamford Bridge. Stadion – v původ­ní podo­bě vybu­do­va­ný již v roce 1877 – slou­ží jako domov­ský stá­nek Chelsea a vejde se do něj 41 663. Jedná se sice o – vzhle­dem k před­cho­zím dvě­ma sta­di­o­nům – polo­vič­ní kapa­ci­tu, ovšem pokud tako­vý počet Angličanů jako jeden muž roze­zpí­vá nau­če­né cho­rá­ly, leze zde mráz po zádech i tak. Na sere­pe­tič­ky v podo­bě kon­fet, svět­lic, dělo­buchů, stro­bo­sko­pů a podob­ně však zapo­meň­te.

Balkán jako kapitola sama pro sebe. Hajduk však nemůže chybět

Balkánský fot­bal a atmo­sfé­ra na něm, to je spe­ci­fic­ké téma samo o sobě, kte­ré by zabra­lo hodi­ny a hodi­ny emo­tiv­ních dis­ku­zí. Českému fanouš­ko­vi sto­jí v z této loka­ce veli­ce blíz­ko chor­vat­ský Hajduk Split, kte­rý pod­po­ru­jí ultras zva­ní Torcida, a u jehož vzni­ku v roce 1911 v Praze asis­to­va­li před­sta­vi­te­lé Slavie.

Na jed­né stra­ně sto­jí v pří­pa­dě Hajduku, ale i divo­ké bal­kán­ské nátu­ry obec­ně skvě­lá, elek­tri­zu­jí­cí atmo­sfé­ra fana­tic­ky zapá­le­ných lidí, z nichž by někte­ří za svůj milo­va­ný klub polo­ži­li v pou­lič­ních bojích s pří­z­niv­ci sou­pe­ře snad i život. Na stra­ně dru­hé sto­jí pyro­tech­ni­ka pou­ží­va­ná v obrov­ském množ­ství, a to nejen ta efekt­ní, ale jaká­ko­liv. Světlice, stro­bo­sko­py, ben­gál­ské ohně, ale i dělo­buchy, čas­to po domác­ku vyro­be­né pumy a vše, co „sví­tí a vybuchu­je“.

Camp Nou, turistická atrakce 1. úrovně. Ale co atmosféra?

Jedním turis­tic­ky z vůbec nej­na­vště­vo­va­něj­ších stán­ků v Evropě je sta­di­on klu­bu FC Barcelona, kte­rý se nazý­vá Camp Nou a poj­me až 99 354 divá­ků.

Stadion je to vskut­ku zají­ma­vý a zís­kat sem per­ma­nent­ku není otáz­kou peněz. Celosezónní vstu­pen­ky jsou totiž kaž­do­roč­ně vypro­da­né a jedi­ný způ­sob, jak k nim může­te při­jít, tak před­sta­vu­je nákup od jiné­ho maji­te­le, pří­pad­ně podě­dě­ní po někte­rém z před­ků.

Bezmála sto tisíc lidí, kte­ří se při vět­ších klá­ních v ocho­zech kata­lán­ské aré­ny sku­teč­ně nachá­ze­jí, si před kaž­dým utká­ním sbo­ro­vě zapě­je klu­bo­vou hym­nu, během čehož všem pří­tom­ným leze mráz po zádech. Ale jinak?

Jako na vět­ši­ně sta­di­o­nů, kde nefun­gu­je vět­ší, orga­ni­zo­va­něj­ší kotel, je to tu bíd­né s „nabíd­kou“ cho­rá­lů. Kromě pokři­ků „Barca“ a peri­o­dic­ké­ho opa­ko­vá­ní „Meeeesssiiiiii, Meeeesssssiiiii“ se prav­dě­po­dob­ně niče­ho kro­mě ohlu­šu­jí­cí­ho potles­ku, pří­pad­ně pís­ko­tu, nedo­čká­te. Avšak kři­čet 100 tisíc lidí v jeden oka­mžik to samé, to urči­tě sto­jí za to.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • NEXT22. dubna 2010 NEXT NEXT 2.6.2007 recenze Přečteno: 172 krát S tím se potýká dneska kde […] Posted in Recenze
  • Sony musí řešit hromadné žaloby týkající se...12. února 2021 Sony musí řešit hromadné žaloby týkající se... Sony musí řešit hromadné žaloby týkající se driftujících analogů na ovladači DualSense. Posted in Krátké herní aktuality
  • Komiks 1569. listopadu 2019 Komiks 156 Posted in Komiks
  • V zajetí démonů | The Conjuring [80%] 10. října 2013 V zajetí démonů | The Conjuring [80%] James Wan se v posledních letech činí. Na svém kontě má za pár let u filmu kromě solidního Rozsudku smrti s Kevinem Baconem také hned několik novodobých hororových klasik. Narozdíl od […] Posted in Filmové recenze
  • Finále Plzeň zahájí Jan Hřebejk – držitel tří Zlatých ledňáčků6. dubna 2017 Finále Plzeň zahájí Jan Hřebejk – držitel tří Zlatých ledňáčků Plzeň, 5. dubna 2017 – Plzeň opět přivítá fanoušky českého a slovenského filmu – od 20. do 26. dubna se uskuteční jubilejní 30. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Zahájení festivalu […] Posted in Festivaly
  • Digitální harmonie: Jak UX design formuje uživatelskou cestu24. ledna 2024 Digitální harmonie: Jak UX design formuje uživatelskou cestu Ve světě, kde vývoj softwaru hraje klíčovou roli ve všem, co děláme, je UX designem - neboli designem uživatelské zkušenosti - tvořena digitální harmonie. Tento článek je psán pro vás, kdo […] Posted in Domácí rady
  • Death Ship (1980) 22. ledna 2013 Death Ship (1980) Skupina přeživších z potopeného výletního parníku hledá záchranu na staré německé lodi. Jak se však ukáže, ta je sice bez posádky, nikoliv však bez života… […] Posted in Horory
  • Ju-on: The Grudge (2002) 31. srpna 2012 Ju-on: The Grudge (2002) NENÁVIST si tě najde všude!!! Rita pracuje jako sociální dobrovolnice pro tokijskou agenturu starající se o staré a nemohoucí lidi. Jednoho dne jí její šéf přikáže, aby se zašla […] Posted in Horory
  • The Red Sea Diving Resort 1. srpna 2019 The Red Sea Diving Resort A do třetice Netflix. Než se filmové léto přehoupne do své závěrečné části, přichází další filmová novinka, která si to po krátké zastávce na židovském filmovém festivalu v San […] Posted in Filmové recenze
  • ANNA GEISLEROVÁ - ROZHOVOR K FILMU HAVEL22. července 2020 ANNA GEISLEROVÁ - ROZHOVOR K FILMU HAVEL Jak s odstupem času vzpomínáte na natáčení?  Strašně se mi líbila příprava na natáčení. Většinou točím s lidmi, kteří na přípravu dbají. A I tady jsme byli velmi pečliví. Připravovali […] Posted in Rozhovory
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,18465 s | počet dotazů: 260 | paměť: 72359 KB. | 21.05.2024 - 04:13:48