//
//
Čím by se dal vyjádřit velký potenciál, který v sobě nový film Jamese Mangolda nabízí? Tři hvězdy - Russell Crowe, Christian Bale a Peter Fonda za doprovodu úžasné hudby Marca Beltramiho v atraktivní podívané z divokého západu, kterou výkony všech zúčastněných tu a tam alespoň přibližují etalonu westernové kvality z 60. let.
Film jde na ruku divákům, kteří si rádi užívají herecké umění Russella Crowea, což jsme nepochybně, až na drobné výjimky, všichni. Vždyť tenhle australský chlapík, jemuž Mangold přiklepl roli pistolníka Bena Wadea, sám o sobě „udělal“ oscara filmům jako Gladiátor a Čistá duše, což hovoří za vše. Postavou hlavní je však v „Yumě“ herec jiný – Christian Bale.
Toho jsem viděl poprvé ve snímku Americké psycho (2000), kde jsem si jej oblíbil coby šíleného vraha. Zajímavé je sledovat jej nyní v ryze kladné roli Dana Evanse, který svým pohledem nebudí hrůzu, ale obrovskou dávku lidskosti. Je to obyčejný rančer, který tře bídu s nouzí. Touží za každou cenu získat zpět nejen svou půdu, ale také respekt svých bližních. Dvojce ústředních představitelů si „sedí“ a my se tak po herecké stránce máme vskutku na co těšit.
Při zaostření na příběh už počne Mangoldovi jednolitá hmota vděčného diváctva zákonitě korodovat. V jednoduchém příběhu o morálce, cti a jiných westernových ideálech se to totiž otázkami nad chováním, především Croweovy postavy, jenom hemží. Ben Wade totiž často jedná jako neuvěřitelný sebevrah – například když bezstarostně klábosí v baru, do něhož nevyhnutelně míří zástupy strážců zákona a on tento nepříznivý fakt musí znát.
Croweovu postavu zkrátka nebudeme na plátně moci plně strávit, pokud si neuvědomíme, že to byl člověk, který nebyl jen vrahem a lupičem, ale chtěl se stát především legendou divokého západu. A pokud v takovém prostředí chtěl někdo představovat nesmrtelnou legendu, musel někdy vynechat zdravý rozum...
A právě pasáže, kdy Ben Wade jde proti svému pudu sebezáchovy jsou velice zábavné, neboť se v nich hodně střílí, běhá a v neposlední řadě vtipně konverzuje s Danem Evansem. Když ke všemu, co bylo dosud zmíněno, připočteme další klady jako akademiky nedoceněnou hudbu Marca Beltramiho (byl sice na Oscara nominován, ale sošku si odnesl Dario Marianelli za dle mého názoru horší Pokání) a ledového zabijáka Charlieho Prince v podání skvělého Bena Fostera, pak už jen stačí přemýšlet proč to není na plné hodnocení.
Zřejmě proto, že tempo příběhu je dlouho pouze průměrné a začne gradovat až později. Závěrečná půlhodinka vás svým provedením určitě strhne a právě tam jsou slavná šedesátá léta žánru na dosah.
//
//
Na film si určitě do kina zajděte. Zbývá už jen otázka, co dělat v případě spokojenosti po opuštění kinosálu. V úvahu přicházejí následující varianty: koupit si lístek na příští týden, pořídit si soundtrack Marca Beltramiho či si film připomenout alespoň nějakým pěkným plakátem na zdi. Nejlépe provést mocné trojkombo.
Naše hodnocení:
8
Vložil Slávek Anlauf, 6. Březen 2008 - 0:00
Nejnovější komentáře