Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Ze zákulisí filmu #3 | Všechno mohlo být jinak

Ze zákulisí filmu #3 | Všechno mohlo být jinak

rp star wars episoe 7 fisher ford hamill.jpg
rp star wars episoe 7 fisher ford hamill.jpg
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...
A máme tu dal­ší díl spe­ci­ál­ní série Ze záku­li­sí fil­mu. Pro ten­to­krát opus­tí­me (ale­spoň čás­teč­ně) vody komik­so­vých fil­mů a podí­vá­me se na to, jak moh­ly někte­ré ze slav­ných fil­mů vypa­dat, kdy­by dopadly prv­ní cas­tingo­vá přá­ní jejich tvůr­ců či pro­du­cen­tů. I když totiž někte­ré z fil­mů jsou spja­ty se spe­ci­fic­ký­mi ztvár­ně­ní­mi role, kte­ré před­ved­li hereč­tí před­sta­vi­te­lé v hlav­ních rolích roli, mnoh­dy mohl film vypa­dat úpl­ně jinak. Ne vždy totiž iko­nič­tí hrdi­no­vé měli totiž vypa­dat tak, jak je zná­me. Pojďme si tedy na násle­du­jí­cích řád­cích při­blí­žit něko­lik tako­vých pří­pa­dů.   

Jedním z nej­zná­měj­ších pří­pa­dů, kdy film mohl vypa­dat úpl­ně jinak, byly Star Wars. Riskantní pro­jekt se sna­žil do svých rolí zís­kat zná­má jmé­na a tak pro roli Hana Sola skon­čil na kon­kur­zu i Kurt Russell. Ten byl blíz­ko obsa­ze­ní, tvůr­ci se ovšem na posled­ní chví­li roz­hod­li zvo­lit v té době méně zná­mé­ho Harrisona Forda, kte­ré s Lucasem spo­lu­pra­co­val už dří­ve na sním­ku Americké graf­fi­ti. Před ním ovšem pro­duk­ce zva­žo­va­la také Nicka Nolteho, Robina William­se, Genea Simmonse, Rogera Daltreyho, Christophera Walkena, Jacka Nicholsona, Al Pacina, Chevy Chase, Stevea Martina, Billa MurrayhoPerryho Kinga. Docela sluš­ný seznam. Připočtěte k tomu, že Orson Welles nako­nec málem skon­čil jako hlas Dartha Vadera, Tupac Shakur si málem zahrál Mace Windu ve Skryté hroz­bě, Leonardo DiCaprio, Paul WalkerChristian Bale byli v hle­dáč­ků tvůr­ců pro roli Anakina Skywalkera a Michael Jackson se váž­ně uchá­zel o roli Jar Jar Binkse a máte mix, kte­rý by sám vysta­čil na roz­sáh­lý člá­nek.   
Prohlášení J.K. Rowlingové o pod­mín­ce, že v sérii Harry Potter chce pou­ze her­ce brit­ské­ho půvo­du, nao­pak zna­me­na­lo stop­ku pro zmí­ně­né­ho Robina William­se, kte­rý měl zájem o roli Hagrida a pro­duk­ce s ním jed­na­la o jeho účas­ti. Nabídku hrát v sérii také odmí­tl Tim Roth, kte­rý měl na sto­le nabíd­ku na ztvár­ně­ní Severuse Snapea. Odmítl pře­de­vším pro­to, že chtěl spo­lu­pra­co­vat s Timem Burtonem na rema­ku Planety opic. Doporučil ale své­ho herec­ké­ho kole­gu Alan Rickmana. Nebezpečná rych­lost, kte­rá výraz­ně dopo­moh­la Keanu Reevesovi na vrchol, moh­la také vypa­dat tro­chu jinak, kdy­by Richard Grieco neod­mí­tl hlav­ní roli kvů­li natá­če­ní fil­mu Gangsteři. Naproti tomu Sean Connery málem skon­čil jako Gandalf, návrh scé­ná­ře, kte­rý ovšem dostal, mu při­šel jako nesro­zu­mi­tel­ný a tak roli odmí­tl a ta skon­či­la o Iana McKellena.  
Výraznou roli odmí­tl také Will Smith. Jako pří­liš naděj­ná lát­ka mu totiž nepři­šel Matrix sou­ro­zen­ců Wachovských a tak dal radě­ji před­nost fil­mu Wild Wild West. Edward Norton nao­pak odmí­tl roli v Americkém psy­chu, kte­rá z Christiana Balea (kte­ré­ho pro­duk­ce před­tím už z výbě­ru kan­di­dá­tů vyřa­di­la, jen aby se k roli dostal podru­hé) udě­la­la hvězdu a zave­de­né jmé­no. Mickey Rourke pro změ­nu odmí­tl roli Axela Foleyho v Policajtovi z Beverly Hills, kte­rá udě­la­la hvězdu z Edieho Murphyho. Rourkeovi ovšem na dru­hé stra­ně jeho památ­nou roli ve Wrestlerovi málem vyfou­kl Nicholas Cage, kte­rý byl prv­ní vol­bou tvůr­ců, roli ovšem nako­nec odmí­tl. Výraznou roli odmí­tl také Kevin Costner, kte­rý dal sbo­hem nabíd­nu­té roli Andyho ve Vykoupení z věz­ni­ce Shawshank a radě­ji se upsal Vodnímu svě­tu.  
Když už jsme byli u Robina William­se, ten byl kon­cem deva­de­sá­tých let spo­leč­ně s Billem MurrayemStevem Martinem zva­žo­ván do role fil­mu na moti­vy atrak­ce Piráti z Karibiku. Film sice nako­nec dostal stop­ku a do pro­duk­ce se dostal o mno­ho let poz­dě­ji s Johnnym Deppem v hlav­ní roli, přes­to by původ­ní ver­ze z někte­rým z těch­to tří komi­ků v režii Stevena Spielberga moh­la být zají­ma­vá. Podobně zají­ma­vá moh­la být i původ­ní ver­ze fil­mu Muži v čer­ném. Adaptace komik­su pat­ří dodnes mezi oblí­be­né fil­my pře­de­vším díky před­sta­vi­te­lům titul­ních dvou rolí. Přesto, vůbec to tak nemu­se­lo být, neboť původ­ně měl na sto­le nabíd­ku na režii fil­mu Quentin Tarrantino a do hlav­ních rolí se počí­ta­lo s Clintem Eastwoodem coby agen­tem K, zatím­co Chris O’Donnell nebo David Schwimmer se měli zhos­tit role jeho par­ťá­ka J. 
U science ficti­on ješ­tě zůsta­ne­me. Kariéru defi­nu­jí­cí role pro Arnolda Schwarzeneggera byla beze­spo­ru ta ve sním­ku Terminátor. Tu ovšem vůbec nemu­sel dostat, neboť se kolem role prv­ně motal Jürgen Prochnow a poz­dě­ji byla role nabíd­nu­ta O.J. Simsponovi. Nakonec ovšem role padla na Arnieho a zby­tek je his­to­rie. Podobně iko­nic­kou, je role Jacka Nicholsona v horo­ru Stanleyho Kubricka The Shining. O tom, že autor před­lo­hy Stephen King jej do role nechtěl a navr­ho­val mís­to něj Michaela Moriartyho nebo Jona Voighta, se ví. To že ovšem Stanley Kubrick do role zva­žo­val Roberta De NiraRobina William­se už je zná­mé o něco méně. De Niro byl dle slov reži­sé­ra pří­liš malý psy­cho­pat během kame­ro­vých tes­tů, Williams nao­pak pří­liš vel­ký psy­cho­pat. 
Herecký vete­rán Daniel Day-Lewis se pak uchá­zel o roli Vincenta Vegy ve fil­mu Pulp Fiction. Že vám to při­jde jako doce­la podiv­ná vol­ba? A co tepr­ve Aragorn v sérii Pán prs­te­nů? Tuto roli měl na sto­le totiž také, než se do role dostal Stuart Townsend, kte­rý absol­vo­val část pre­pro­duk­ce. Na posled­ní chví­li ovšem role šla k Viggu Mortensenovi, což bylo beze­spo­ru jed­ním z nej­lep­ších roz­hod­nu­tí, kte­ré pro­duk­ce udě­la­la. Další iko­nic­kou rolí o kte­rou se uchá­ze­li původ­ně jiní před­sta­vi­te­lé, byla role Dona Vita v Kmotrovi. Památná role Marlona Branda totiž mohl skon­čit v rukou Ernesta Borgninea, Edwarda G. Robinsona, Orsona Wellese nebo George C. Scott, kte­ří se zúčast­ni­li kame­ro­vých tes­tů. Francis Ford Coppola se nechal sly­šet, že by se nezlo­bil v hlav­ní roli za Laurence Oliviera nebo Marlona Branda. Na dru­hé­ho jme­no­va­né­ho nako­nec padla vol­ba a zro­di­la se tak dal­ší neza­po­me­nu­tel­ná posta­va fil­mo­vé­ho plát­na.       
Další posta­vou, se kte­rou se těž­ko spo­jí někdo jiný, než jeho výsled­ný před­sta­vi­tel, je Indiana Jones. Dobrodružný arche­o­log s tvá­ří Harrison Forda pat­ří po prá­vu mezi nej­ob­lí­be­něj­ší hrdi­ny posled­ních dese­ti­le­tí, přes­to měli nabíd­ku na posta­vu jiní her­ci před­tím, než se dosta­la k Fordovi. Nick Nolte, Steve Martin, Chevy Chase a Jack Nicholson dosta­li nabíd­ku na účin­ko­vá­ni ve fil­mu před­tím, než se roli upsal Tom Selleck. Ten nako­nec musel z pro­jek­tu vycou­vat kvů­li svým povin­nos­tem u seri­á­lu Magnum. Další z Fordových postav, Deckarda z Blade Runnera pak málem zís­kal Dustin Hoffman. Měl ovšem pří­liš mno­ho při­po­mí­nek ke scé­ná­ři a doža­do­val se jeho úprav, až se tvůr­ci roz­hod­li roli nabíd­nout něko­mu jiné­mu a vol­ba padla na Forda.  

Shailene Woodley je sice hlav­ní tvá­ří série Divergence, nemu­se­lo tomu ale tak být. Tato hereč­ka měla hned dvo­ji­tou smůlu, neboť roli v Hunger Games jí před nosem vyfouk­la Jennifer Lawrence a její ztvár­ně­ní Mary Jane v Amazing Spider-Man 2 se nako­nec nedo­sta­lo do finál­ní­ho sestři­hu a skon­či­la tak na pod­la­ze střiž­ny. Rachel McAdams pro změ­nu pak chví­li zva­žo­va­la svo­ji účast v původ­ní Fantastické čtyř­ce, kde roli nako­nec zís­ka­la Jessica Alba. Její památ­nou roli v Zápisníku jed­né lás­ky pak moh­la nao­pak před ní zís­kat Jessica Biel. Ta se zúčast­ni­la tes­tů pro roli během natá­če­ní své­ho fil­mu Texaský masa­kr moto­ro­vou pilou. Díky tomu, že na test s Ryanem Goslingem údaj­ně došla v kos­tý­mu prá­vě pro ten­to film, role o kte­rou hod­ně stá­la jí utek­la. Falešná krev a zra­ně­ní asi nejsou pří­liš láka­dlem pro roman­tic­kou podí­va­nou. Dle záku­lis­ních infor­ma­cí měla nabíd­ku na roli na sto­le také Britney Spears, než pro­duk­ce obsa­di­la prá­vě McAdams.      

A když už jsme u roman­ce, když se řek­ne Pretty Woman, jen málo­kdo si nevy­ba­ví Julii Roberts. Tahle kari­é­ru defi­nu­jí­cí role pro hereč­ku ale původ­ně neby­la vůbec psa­ná pro ni. Během něko­li­ka pře­pi­sů scé­ná­ře, kte­ré film potka­ly, byla role Vivian prv­ně nabíd­nu­ta v té době nesmír­ně popu­lár­ní Meg Ryan. Ta ovšem roli moder­ní popel­ky odmít­la a tak se pro­duk­ce roz­hod­la oslo­vit Winonu RyderJennifer Connelly, kte­ré se zúčast­ni­li kon­kur­zu na roli. Až díky roli ve fil­mu Ocelové magnó­lie se reži­sér Gary Marshall roz­ho­dl to zku­sit s do té doby nepří­liš zná­mou Julii Roberts

Někdy ovšem změ­na původ­ní­ho cas­tingu pro­běh­la až poté, co se roz­je­ly kame­ry. Eric Stoltz je asi nej­zná­měj­ším pří­pa­dem, kdy jeho Marty McFly v Návratu do budouc­nos­ti Robertu Zemeckisovi po něko­li­ka natá­če­cích dnech vylo­že­ně nese­dl s jeho vizí pro tuto posta­vu a roz­ho­dl se tedy pro pře­ob­sa­ze­ní a role tak skon­či­la v rukou Michaela J. Foxe. Naopak James Purefoy ode­šel z pro­jek­tu V jako Vendeta pře­de­vším díky kre­a­tiv­ním nesho­dám po šes­ti týd­nech natá­če­ní. Scény, kte­ré nato­čil a dosta­ly se do finál­ní­ho sestři­hu poté poz­děj­ší před­sta­vi­tel hlav­ní role Hugo Weaving pře­da­bo­val.

Podobný osud potkal i čes­ké­ho vete­rá­na Jana Wericha. Osobnost čes­ké­ho fil­mu Werich, byl obsa­zen do role nej­vět­ší­ho nepří­te­le Jamese Bonda Blofelda ve fil­mu Žiješ jen dva­krát. Werich ovšem u pro­duk­ce vydr­žel jen něko­lik dní, pro­du­cent i reži­sér fil­mu pocho­pi­li, že není dosta­teč­ně ďábel­ský pro tako­vou­to roli a do role obsa­di­li Donald Pleasence a scé­ny pře­to­či­li. Ve výsled­ném fil­mu jsou přes­to dva zábě­ry, kde jde vidět část Werichova těla ve scé­ně.     

Podivné původ­ní vol­by pro iko­nic­ké role ovšem nejsou jen zále­ži­tos­tí fil­mu. V rám­ci malé tele­viz­ní odboč­ky se může­me podí­vat tře­ba na seri­ál Perníkový táta nebo­li Breaking Bad. Málokdo, by si dnes dove­dl před­sta­vit v hlav­ní roli něko­ho jiné­ho než Bryana Cranstona. Ten ovšem nebyl prv­ní vol­bou pro ten­to seri­ál, neboť jej část pro­duk­ce pova­žo­va­la za pří­liš hod­né­ho díky jeho pře­de­šlé prá­ci na seri­á­lu Malcolm v nesná­zích. Původně tak role byla nabíd­nu­ta Johnu Cusackovi, kte­rý ji odmí­tl. Stejně tak vzá­pě­tí po něm odmí­tl nabíd­ku také Matthew Broderick. Když ovšem vez­me­me v potaz fakt, že v jed­nu dobu se rýso­val kul­tov­ní seri­ál Červený trpas­lík v obsa­ze­ní Alan RickmanAlfred Molina, je prav­dě­po­dob­ně všech­no mož­né.

Tenhle výčet je opět zase spí­še infor­ma­tiv­ní, neboť exis­tu­je mno­ho dal­ší podiv­ných cas­tingů, kte­ré se málem sta­ly rea­li­tou. Tom Cruise nebo Sam Rockwell jako Iron Man, Tom Hiddleston jako Thor, Brad Pitt jako Jason Bourne pří­pad­ně Hanební pan­char­ti, ve kte­rých se měl obje­vit Leonardo DiCaprio jako Hans Landa nebo Adam Sandler jako Bear Jew. Představivost někte­rých tvůr­ců je zkrát­ka veli­ká.  

Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Elektronická evidence tržeb v přehledech – buďme v obraze21. března 2020 Elektronická evidence tržeb v přehledech – buďme v obraze Jste podnikatel a nevíte, zda se vás EET týká a jaké všechny povinnosti pro vás platí? Tato přehledná kniha odstraní všechny nejasnosti ohledně elektronické evidence tržeb. Jedná se o […] Posted in Recenze knih
  • PlayAllspoluprace154. ledna 2007 My dva a křen - RECENZE Komedie s Michaelem Douglasem? Říkáte si, že to musí mít zaručeně úspěch. Nemusí! Tedy co se týká názorů filmových kritiků. Ve světě, ale i u nás, udělovala některá média této komedii jen […] Posted in Filmové recenze
  • Belphégor - Le fantome du Louvre (2001) 21. června 2016 Belphégor - Le fantome du Louvre (2001)  Slaboučký francouzský film o nelítostném Fantomovi z Louvru… V Louvru se stal nejnovějším předmětem bádání sarkofág, na který se jaksi „pozapomnělo“. Dobře […] Posted in Horory
  • Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let13. června 2018 Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Populární holandský stařík Hendrik Groen je zpět! Po roce se rozhodl opět vrátit ke svému deníku a zaznamenávat všechno, co se děje v domově důchodců, ve kterém tráví stáří. Pořád nemůže […] Posted in Recenze knih
  • Belgická komedie Paradise Trips vstupuje 2. Června do českých kin26. května 2016 Belgická komedie Paradise Trips vstupuje 2. Června do českých kin Situační komedie Paradise Trips je pro režiséra Rafa Reyntjense, který se v minulosti více věnoval natáčením hudebních klipů a reklamám, prvním debutem za který získal již několik […] Posted in Filmové a televizní aktuality
  • Denisa Nesvačilová – Pavla20. srpna 2019 Denisa Nesvačilová – Pavla Hrajete profi beach volejbalistku, byla příprava na roli náročná? Příprava byla formou profesionálních tréninků s trenérem Janem Chalupou ze Strahova. Pravidelně jsme tam s Petrou […] Posted in Rozhovory
  • Humbook 201616. října 2016 Humbook 2016 Na sobotní datum 15. 10. 2016 čekali mnozí mladí čtenáři. A to kvůli Humbooku, u nás historicky prvnímu literárnímu festivalu pro mladé čtenáře – zaměřující se na young adult literaturu, […] Posted in Festivaly
  • ROMing - Bohuš je zpět. Je sprostější, zarostlejší a taky snědší.24. června 2007 ROMing - Bohuš je zpět. Je sprostější, zarostlejší a taky snědší. Český film se dlouho svíjel na smrtelné posteli. Zatažená mračna, stojatý vzduch a do toho kouzelná hůlka Marcela Bystroně. Zubatá si za dveřmi brousila kosu a chybělo jen několik vkusně […] Posted in Filmové recenze
  • Transformers6. června 2018 Transformers „Už od chvíle, kdy se Transformers poprvé objevili, patřím k jejich největším fanouškům,“ říká Steven Spielberg, který zastal u nového filmu o slavných robotech roli vedoucího výroby. „A […] Posted in Speciály
  • Párty Hárder: Summer Massacre8. února 2023 Párty Hárder: Summer Massacre 7,5/10 – Druhá plnohodnotná pubertální komedie z dílny kontroverzního rapera Martyho Pohla, jinak dobře známého pod přezdívkou Řezník, se překvapivě velmi vydařila a v několika […] Posted in Krátké recenze

Student dvouoborového studia Anglická filologie / Filmová věda, dlouholetý fanoušek filmu, hudby a televize. Více o mně na profilu na CSFD.cz : http://www.csfd.cz/uzivatel/135140-sanchezcz/

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,67738 s | počet dotazů: 263 | paměť: 72419 KB. | 23.05.2024 - 23:24:16