Kritiky.cz > Horory > Charles Starkweather a Caril Ann Fugate

Charles Starkweather a Caril Ann Fugate

rp thumbCoverMain.jpeg
rp thumbCoverMain.jpeg
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Dvacetiletý mla­dík, kte­rý se stal jed­ním z nej­ma­so­věj­ších vra­hů v his­to­rii Ameriky a tepr­ve čtr­nác­ti­le­tá dív­ka, kte­rá tvr­di­la, že je nevin­ná.

Charles Starkweather se naro­dil 24. lis­to­pa­du 1938 ve měs­tě Lincoln, stá­tě Nebraska. Jeho rodi­če byli chu­dí a měli co dělat, aby uži­vi­li sedm dětí. Otec Guy pra­co­val jako tesař a mat­ka Helen při­spí­va­la do rodin­né­ho roz­počtu tím, že děla­la ser­vír­ku. Charles byl tře­tí ze sed­mi dětí a už od dět­ství s ním byly pro­blémy. Ve ško­le ho šika­no­va­li, bili a posmí­va­li se mu. Protože měl tak­zva­ně „nohy do O“. Když byl tro­chu star­ší, začal cho­dit čas­to do tělo­cvič­ny, kde trá­vil vět­ši­nu času, pro­to­že tělo­cvik mu šel ze vše­ho nej­lé­pe. Začal nabí­rat fyzic­kou sílu a tím pádem se mohl pomstít všem, kte­ří ho před­tím mlá­ti­li. To taky udě­lal a začal mít pro­blémy ve ško­le kvů­li cho­vá­ní.

V puber­tě si se svým jedi­ným kama­rá­dem Bobem Von Buschem našli svůj vzor v her­ci Jamesovi Deanovi a zce­la změ­ni­li svůj život­ní styl. Hlavně co se oblé­ká­ní a úče­su týká. V té době si i Starkweather vytvo­řil kom­plex méně­cen­nos­ti a začal cítit, že coko­liv udě­lá se vždyc­ky obrá­tí pro­ti němu. V roce 1956 se sezná­mil se čtr­nác­ti­le­tou Caril Ann Fugate a tato dív­ka ho zce­la okouz­li­la. Odešel ze ško­ly a začal pra­co­vat ve skla­diš­ti blíz­ko dívči­ny ško­ly, aby se prý moh­li vidět kaž­dý den. Charles začal učit dív­ku řídit auto a ta způ­so­bi­la auto­ne­ho­du. Chlapcův otec musel zapla­tit ško­du a po hád­ce syna vyho­dil z domu. Ten si našel novou prá­ci a začal se živit jako pope­lář. V té době už kle­sl v morál­ních hod­no­tách až na samé dno. Jeho hes­lo zně­lo: Dead peo­ple are all on the same level.

Přišel 30. lis­to­pad roku 1957. Charles Starkweather při­jel na míst­ní ben­zí­no­vou pum­pu, kde si nej­pr­ve kou­pil kra­bič­ku ciga­ret a odjel. Poté se vrá­til, ten­to­krát už s šát­kem přes obli­čej a se zbra­ní v ruce. Nejprve si vyžá­dal pení­ze v hoto­vos­ti (100 dola­rů), potom při­nu­til pra­cov­ní­ka pum­py Roberta Colverta, aby si nastou­pil do auta. Odvezl ho na opuš­tě­né mís­to a tam ho zastře­lil. Poté se při­znal své dív­ce, kte­rá mu neu­vě­ři­la. Nastoupil tak na ces­tu, ze kte­ré už nebu­de návra­tu.

21. led­na 1958 při­jel Starkweather na návště­vu k dívči­ným rodi­čům. Strhla se však mezi nimi hád­ka a Charles je oba zastře­lil. Caril Ann Fugate při­lo­ži­la tak­též ruku k dílu a ubo­da­la svou dvou­le­tou sest­ru Betty Jean. Těla ukry­li růz­ně za domem. Když koneč­ně při­šla poli­cie na to co udě­la­li, byli již oba pryč (27.ledna 1958). Stali se z nich uprchlí­ci, ale hrůza ješ­tě neskon­či­la. Všechno totiž tepr­ve zača­lo.

Odjeli do sou­sed­ní­ho měs­ta Benda, kde se uchý­li­li na far­mu rodin­né­ho pří­te­le Starkweatherových, Augusta Meyera. Toho Charles stře­lil do hla­vy. Bohužel zde muse­li na chví­li zůstat, pro­to­že jim zapadlo auto do bah­na. Oba však dosta­li šíle­ný nápad a šli sto­po­vat. To se sta­lo osud­ným snou­be­nec­ké dvo­ji­ci Robertu Jensenovi a Carol Kingové. Starkweather je při­nu­til zajet k domu, kde je nastr­kal do skle­pe­ní a oba zastře­lil. Vzali si jejich auto a pokra­čo­va­li v ces­tě.

Poté se roz­hod­li, že uprch­nou ze země, ale nedo­sta­tek finan­cí je donu­til se vrá­tit zpět do Lincolnu, do boha­té čtvr­ti, kde si vyhléd­li dům prů­my­sl­ní­ka Warda. V domě nalez­li paní domu Claru Wardovou a její služ­ku Lillian Fenclovou. Obě ženy Starkweather ubo­dal k smr­ti. Poté zastře­lil i pana Warda, kte­rý se vrá­til domů z prá­ce. Vzali si jeho auto, kte­ré napl­ni­li cen­nost­mi z domu, a odje­li smě­rem k hra­ni­cím s Wyomingem. V té době již guver­nér Nebrasky povo­lal národ­ní gar­du, aby pomoh­la míst­ní poli­cii v pát­rá­ní po vra­zích.

Poslední obě­tí se stal Merle Collison, kte­rý měl tu smůlu, že se Starkweather potře­bo­val zba­vit Wardova vozu, kte­rý hle­da­ly všech­ny poli­cej­ní slož­ky. Ten Collisona zastře­lil, ale v tu chví­li u nich zasta­vi­lo pro­jíž­dě­jí­cí auto a strh­la se rvač­ka, kte­rá neu­nik­la pozor­nos­ti zástup­ce šeri­fa, kte­rý ihned zamí­řil k mís­tu nešvá­ru. Starkweather ješ­tě sta­čil nasko­čil do auta a ujet. Caril Ann Fugate už tako­vé štěs­tí nemě­la a byla zatče­na. Nastala honič­ka a poté co byl Starkweather při auto­mo­bi­lo­vé pře­střel­ce zra­něn, zasta­vil a byl zatčen šeri­fem Earlem Heflinem. Oba zatče­ní byli pře­ve­ze­ni do měs­ta Douglas ve Wyomingu.

Při výsle­chu něko­li­krát Starkweather změ­nil svou výpo­věď. Nejprve tvr­dil, že Fugate nemě­la s vraž­da­mi nic spo­leč­né­ho, ale poz­dě­ji se na ni sna­žil všech­no hodit. Ta pro změ­nu zase tvr­di­la, že byla jeho rukojmím a o vraž­dě svých rodi­čů ani nevě­dě­la.

Charles Starkweather byl odsou­ze­ný k popra­vě na elek­tric­kém křes­le. Ta se kona­la 25. červ­na 1959 ve stát­ní věz­ni­ci stá­tu Nebraska. Caril Ann Fugate byla odsou­ze­na k doži­vot­ní­mu věze­ní. V roce 1976 však byla pod­mí­neč­ně pro­puš­tě­na. Charles Starkweather je pohřbe­ný na hřbi­to­vě ve měs­tě Lincoln, kde leží i pět z jeho obě­tí.

Seznam obě­tí:
Robert Colvert (21),- obslu­ha ben­zí­no­vé pum­py
Marion Bartlett,- Caril Annin nevlast­ní otec
Velda Bartlett,- Caril Annina mat­ka
Betty Jean Bartlett (2),- Caril Annina sest­ra
August Meyer (70),- Starkweatherův rodin­ný pří­tel
Robert Jensen (17), snou­be­nec
Carol King (16),- snou­ben­ka
C. Lauer Ward (47),- boha­tý prů­my­sl­ník
Clara Ward, -Wardova man­žel­ka
Lillian Fencl (51),- služ­ka
Merle Collison,- obchod­ní ces­tu­jí­cí

Charles Starkweather se stal inspi­ra­cí pro mno­hé reži­sé­ry, ale i zpě­vá­ky. Jeho bru­tál­ní pří­běh nene­chal niko­ho v kli­du spát. Stal se popu­lár­ním, jak si celý život přát, ale ces­ta, kte­rou se vydal, je poli­to­vá­ní­hod­ná. Můžeme být jen rádi, že tako­vá zrů­da už mezi námi není. Bohužel však jsou jiní, mnoh­dy i hor­ší než ten­to dva­ce­ti­le­tý mla­dík.

Tady je men­ší seznam fil­mů, kte­ré inspi­ro­va­la tato udá­lost: The Stand, The Frighteners, Badlands, Natural Born Killers, Murder in the Heartland.

Charles Starkweather inspi­ro­val i někte­ré zpě­vá­ky, kte­ří na jeho počest nazpí­va­li někte­ré pís­nič­ky: Billy Joel o něm zpí­val ve svém hitu We Didn’t Start the Fire. Tvrdá pun­krocko­vá sku­pi­na si po něm dokon­ce dala název (Starkweather).

I fir­ma na výro­bu počí­ta­čo­vých her Rockstar Games pou­ži­la jeho jmé­no ve své hře pojme­no­va­né Manhunt.

A napo­sle­dy byly pou­ži­ty infor­ma­ce z této udá­los­ti v romá­nu Ceremony in Lone Tree.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,51734 s | počet dotazů: 270 | paměť: 72199 KB. | 23.05.2024 - 00:18:20